Navigace / Navigation

Kontakt / Contact

Martin Valášek:
+420 602 676 988

malariepunk@seznam.cz

web: Tomáš Hofman

Tvarůžkova 2738, 756 61 Roznov pod Radhostem


Nástroje / Tools

rss
facebook


Bannery / Banners

FCB

MALARIE

CULTBURGER

diycore.net

CZECHCORE.CZ

21.3.2003 - FESTA DESPERATO, AD CALENDAS GRAECAS, AKURAT

Vrahoun zas jednou praskal ve švech. Myslím, že většinu lidí přitáhl Akurat - ovšem všichni si tentokrát mohli (no, někteří spíš museli) popřát koktejl chuťově fakt fest různorodý. Začínali brňáci F.D. Vylezli na pódium, chvilka nezbytné pojebávky, pak první odklepání a... uf! Kulometná dávka od bubnů, kolem uší provřeští šrapnely křečí kytarového komba... Kytarista sebou začne škubat, jako by mu nástroj bezustání probíjel. Výskok - a při přistání klopýtne a padá z pódia zády do publika aniž by přestal hrát ... no hotovo! Líbilo se mi to jako prase, zvlášť když potom Mira Kokavec (jinak Ultima ratio rec.) za mikrofonem přidal pár komentářů k písním na nezvyklá, nicméně palčivá témata (zaujalo mě třeba zamyšlení nad místem, kam může být člověk pohřben - zkus si představit, že jsi natolik pevně připoutaný k místu, kde žiješ a o které se staráš, že chceš, aby tam tvoje tělo zůstalo i po smrti a stalo se tak znovu částí nepřetržitého koloběhu vznikání a zanikání - jenže i o takových věcech za tebe rozhoduje někdo jiný - a prosím vás, nehledejte v tom, co vám teď vyprávím, žádnou romantickou patinu - hlína je sice od nohou většiny z nás oddělena betonovou slupkou, to ale neznamená, že právě odtamtud nepochází vše, od čeho se odvozujem). Hudebně je F.D. ultrarychlá uřvaná palba, bezhlavý úprk, prostřídaný čas od času ráznými šlapavými pasážemi ve středním tempu. V závěru typani zaprasili ještě dva covery - jeden od Reagan Youth (kapku chaotická verze), a jeden od kvarteta z Hustých pičí, se kterýma F.D. sdíleli koncertní šňůru.

Ano, od AD CALENDAS GRAECAS. Ti toho večera nastoupili jako druzí - a sjeli si jeden z nejlepších gigů, jaký jsem od nich slyšel (i když Lochnes po koncertě skuhral, že se jim moc nevedlo - jo, často to kapela vidí jinak než publikum). Znám tuhle partu už fakt velmi dlouho - a vím, jak dlouho jim trvalo, než se vyhráli do téhle podoby. Čili dneska od nich můžete slyšet hodně osobitou verzi punkového chlustance. Tu osobitost má do značné míry na triku kytara - konečně ladí (teď Kanálovi trochu křivdím, je fakt, že ladění vychytal už před nějakou dobou, ale...), a tak i když jsou ty charakteristické vyhrávky lehce heavy (no, místy teda i víc než lehce, aspoň podle mého), mají švih - a zkrátka konečně můžou vyznít. A další změna k lepšímu - nový basák. Ten tepe pokaždé už během chystání (pro ostatní z kapely, kteří pobíhají okolo, tahají se s heblama, a připravují se, to musí být občas trochu vopruz, ne?) - při koncertě se sice občas utne, vynahrazuje to ale dravostí, se kterou do hry jde. Těším se, až frajeři vylezou s nějakou novou nahrávkou. Neschyluje se? Mělo by!

Po A.C.G. byla nejdřív dlouhá pauza. Hvězdy večera smýkaly na pódium aparát. Pak zvučení. Už během něj se dav ve vrahounském sálečku natřásal jak v bazénu, kde fičí umělé vlny. A co teprve, když AKURAT spustili - po několika písních jsme na žádost bubeníka museli otevřít okno, což jindy, z několika pádných důvodů, zásadně neděláme. Dnes by se tu ale lidi nejspíš prostě udusili...

AKURAT dali tentokrát téměř dvouhodinový set, během kterého se kromě starých bičů objevila i spousta novinek - no a hlavně ty mě dostaly. Muzika mi sice čas od času zněla až moc... ne snad sladce, ale řekněme popově, ovšem na čem jsem ustřelil skutečně hrubě, byly texty (snad jen ten jak „...zpívám a tančím a jím pomeranče...“ mi fakt moc nesedí!). Totiž to je tak: vedle něžných, poetických momentů kapela vybalí sarkastickou bajku o oslech senátorech, posmutnělý příběh o tom, že máme konečně svobodu... vybrat si který TV kanál chceme, zasoutěžit si v TV kvízu - a když ho nevyhrajeme, nevadí, hlavně že nás budou poznávat sousedi, když pak půjdeme po ulici... Nebo další hit - diskotéka hraje, týpek obhlíží holky na parketu a přemýšlí, kterou by pozval na drink - a když si pak konečně vybere a tancujou spolu, zjistí - ó hrůzo! - že tahle jeho nová buchta není oblečená do značkovýho! Přemýšlím, kdo u nás dělá podobné písně jako AKURAT - a nikdo mě nenapadá. Snad jen někteří písničkáři mívali svého času podobnou paletu. A ještě jedna věc: AKURAT bere za hraní peníze. Živí se tím. Někomu to nesedí. Nemůžu si pomoct, mně to přijde jako poctivý způsob obživy.

CTIB